Wady zastawek serca – co warto wiedzieć?

3 min read

Zdrowe serce to cenny skarb. Niestety, wielu z nas przekonuje się o tym w chwili, gdy zaczynają się pierwsze problemy z tym narządem. Jedną z przyczyn poważnych problemów są wady zastawek serca. Co warto wiedzieć na ich temat?

Zastawki serca w pigułce


Choć zastawki serca mają niewielkie rozmiary, odgrywają bardzo ważną rolę. Te maleńkie płatki, zbudowane z cienkiego wsierdzia, odpowiedzialne są za regulację przepływu krwi. Specjalne włókna, znane jako struny ścięgniste, pozwalają utrzymać te zastawki we właściwym miejscu. Od prawidłowej pracy tych płytek zależy wiele, a drobne nieprawidłowości związane z ich funkcjonowaniem mogą mieć poważne konsekwencje. Jakie?

Jakie objawy mogą świadczyć o problemach z zastawkami?


Wady zastawek serca mogą się objawiać na wiele sposobów. Duszności oraz obrzęki to najbardziej charakterystyczne sygnały, świadczące o problemach z tymi płytkami. Zmęczenie, problemy z nieregularnym tętnem, zawroty głowy oraz zapalenie oskrzeli – oto kolejne objawy, których nie można ignorować. Jakie problemy związane z funkcjonowaniem zastawek pojawiają się najczęściej?

Zwężenia zastawek serca


Wśród problemów związanych z zastawkami serca, częstą przypadłością okazuje się ich zwężenie. Skutkiem tego może być zaleganie krwi w przedsionkach lub jej utrudniony odpływ z komór. W większości przypadków za takie problemy odpowiedzialne są wady nabyte, spowodowane zakażeniem bakteryjnym lub reumatycznym zapaleniem wsierdzia. Zwężenie zastawki serca bywa też skutkiem gorączki reumatycznej lub szkarlatyny.

Niedomykalność zastawek sercowych


Ta wrodzona wada serca wiąże się z tak wielkim zagrożeniem, jakim jest niecałkowite domykanie się zastawki. Skutkiem tego jest cofanie się strumienia krwi w chwili, gdy dochodzi do skurczu serca. Niedomykalność zastawek to wielkie wyzwanie dla serca, które zmuszone jest w takiej sytuacji do wykonywania większej niż zazwyczaj pracy. Może to doprowadzić do jego przeciążenia oraz w znacznym stopniu osłabić jego wydajność.

Wady zastawek serca kontra współczesna medycyna


Czy leczenie wad zastawek serca jest możliwe? Tak, a współczesna medycyna radzi sobie z tym wyzwaniem coraz lepiej. O skuteczności każdej terapii decyduje wiele czynników, przy czym tym najważniejszym jest czas wykrycia wady. Jakie metody leczenia można zastosować? Sporo zależy tu zarówno od rodzaju wady zastawek oraz od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W niektórych przypadkach wystarczającym rozwiązaniem jest leczenie farmakologiczne, choć zazwyczaj niezbędna staje się operacja. Dla wielu pacjentów sztuczna zastawka serca okazuje się jedyną szansą na powrót do zdrowia. Sztuczne zastawki ratują życie wielu pacjentów, wymagają jednak od nich wprowadzenia pewnych zmian. Ważne jest zatem zwiększenie troski o higienę, gdyż w przypadku zastawek serca zakażenia bakteryjne stają się poważnym zagrożeniem. Niezbędne jest też przyjmowanie środków przeciwzakrzepowych, z których pacjenci po takim zabiegu muszą już korzystać do końca życia.

Wady zastawek serca mogą mieć poważne konsekwencje, zatem pierwsze objawy tego typu problemów nie mogą zostać zignorowane. Pamiętajmy, że współczesna medycyna daje nam coraz więcej możliwości, a podjęte w porę leczenie staje się dla wielu osób dotkniętych taką wadą szansą na powrót do zdrowia.

More Stories

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *