Choroby układu krążenia – tętniaki

2 min read

Cholesterol plaque in artery

Nasze serce oraz układ krążenia narażone są na wiele groźnych schorzeń. Wśród tych problemów, których ignorowanie może się okazać poważnym błędem, pojawiają się tętniaki. Co każdy z nas powinien wiedzieć na ich temat?

Czym są tętniaki?


Tętniak to nic innego, jak nieprawidłowość polegająca na rozszerzeniu tętnicy. Każdy tętniak jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzkiego, jednak największym niebezpieczeństwem są tętniaki aorty.

Skąd biorą się problemy z tętniakami?


Aż 95% pacjentów dotkniętych tętniakami to osoby, które już walczą z miażdżycą. Nic w tym dziwnego – miażdżyca prowadzi do poważnych uszkodzeń w naczyniach krwionośnych, stając się tym samym przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Za problemy z tętniakami może też odpowiadać stan zapalny lub uraz, w wyniku którego powstanie tętniak.

Jakich symptomów nie można zignorować?


Ponieważ tętniaki są poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia, nie można ignorować pierwszych symptomów świadczących o ich obecności. Niestety, objawy pojawiają się zazwyczaj dopiero w chwili, gdy tętniak ma już spore rozmiary. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Na problemy z oddychaniem oraz na zaburzenia w trakcie połykania. Te objawy powinny zostać szybko zgłoszone lekarzowi, podobnie jak takie problemy, jak bóle brzucha oraz uczucie ucisku w klatce piersiowej.

Co można zrobić?


Choć małe tętniaki zazwyczaj nie powodują większych dolegliwości, wskazane jest kontrolowanie ich i śledzenie zachodzących w nich zmian. Znacznie większym problemem są tętniaki aorty, szczególnie te, których średnica przekracza 4 centymetry. Tu zazwyczaj niezbędna staje się operacja, polegająca na usunięciu tego fragmentu naczynia krwionośnego, który został zmieniony przez chorobę. Fragment ten najczęściej zastępowany jest tętnicą pacjenta, pobraną z innego miejsca, bywa jednak i tak, że w trakcie operacji wykorzystuje się sztuczne protezy naczyniowe.

Tętniaki to wielkie zagrożenie, warto zatem pamiętać o kilku prostych zasadach postępowania, których przestrzeganie może nam zaoszczędzić takich problemów. Troska o utrzymanie prawidłowej masy ciała, rezygnacja z palenia papierosów oraz ograniczenie ilości tłuszczu w menu – oto podstawy, na których opiera się profilaktyka. Warto też pamiętać o aktywności fizycznej oraz o tym, by regularnie wykonywać badania. Dzięki temu w porę można wykryć miażdżycę – główną przyczynę późniejszych problemów z tętniakami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *